Непритомність – це раптова і тимчасова втрата свідомості, яку спричиняє недостатність постачання кисню до мозку під впливом нервово-емоційного збудження, страху, болю, нестачі свіжого повітря, голоду, зневоднення, тривалого перебування на ногах, виснаженості тощо.

Фото без опису

???? Зазвичай непритомність настає раптово, але інколи перед нею виникає блідість, нудота, слабкість, невиразна мова, прискорене серцебиття, запаморочення. Пульс прискорюється, артеріальний тиск знижується.

???? Алгоритм дій немедичного працівника при наданні допомоги людині при втраті свідомості:

1? Перш, ніж починати рятувати когось, переконайтеся у власній безпеці. Спробуйте зрозуміти, що трапилося, чи має людина небезпечні стани чи травми, які загрожують життю. Та чи здатний ще хтось надати допомогу або викликати швидку, поки ви надаєте допомогу.

2? Перевірте наявність пульсу та дихання у людини. Попросіть когось знайти аптечку та автоматичний дефібрилятор, якщо це можливо.

3? Якщо людина дихає (два і більше вдихів за 10 секунд), перевірте її з голови до ніг на наявність травм. Надайте домедичну допомогу відповідно до виявлених пошкоджень. Наприклад, зупиніть критичну кровотечу, сильно затиснувши рану. Якщо травм немає, покладіть людину в стабільне бокове положення (верхнє коліно зігнуте й служить опорою, верхня рука під обличчям ? https://bit.ly/34RRqwe)

4? За відсутності дихання або при неефективному диханні (менше двох вдохів за 10 секунд), перевірте прохідність дихальних шляхів. Далі покладіть людину на спину на рівну тверду поверхню – підлогу чи землю. Якщо маєте відповідні навички, починайте серцево-легеневу реанімацію та застосуйте автоматичний дефібрилятор. Продовжуйте реанімацію до появи ознак життя чи прибуття кваліфікованих медичних працівників. Припиняйте надання допомоги, якщо ситуація стала небезпечною для вас або ви виснажені.

5? Варто забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної медичної допомоги. Якщо стан людини раптово погіршується, зателефонуйте на 103 повторно, щоб отримати інструкції диспетчера щодо того, як діяти.

6? Чого робити не можна: давати людині воду, про яку вона не просить, ліки, таблетки, робити штучне дихання без потреби, бити по обличчю, обливати, намагатися розкрити рота, пхати в нього пальці чи фіксувати язик сторонніми предметами. У стабільному боковому положенні язик не западе, бо в людини відкриті дихальні шляхи і вона не задихнеться, скажімо, від блювотних мас.

Пам’ятайте, що надана домедична допомога може врятувати життя людини!