Фото без опису

Гриби – це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а інколи й смерті.

Різні види отруйних; грибів з'являються з ранньої весни і до пізньої осені, у зв'язку з чим і отруєння трапляються протягом усього вегетаційного періоду. Можна сказати, що деякі з них подібні до їстівних: білий гриб та жовчний гриб, підосичник та мухомор червоний, печериця та пантерний мухомор, сироїжка та бліда поганка. Небезпечні гриби мають поганий запах.

В Україні зустрічається близько 80 видів неїстівних шапинкових грибів. Приблизно 20 із них - особливо небезпечні для життя людини.

Гриби смертельно отруйні:

Мухомор зелений, бліда поганка: колір пластинок білий. М'якуша – білий, солодкий, спочатку без особливого запаху, пізніше з неприємним запахом. При розрізуванні на повітрі не змінюється, спорова маса біла. Спори безбарвні, гладенькі, широкоовальні, майже кулясті, з великою флуоресціюючою краплею. Ніжка донизу поступово потовщується, біла або оливкувата-мережчата, з порожниною, з широким, зверху гладеньким жовтуватим, з внутрішнього боку рубчастим білим кільцем, внизу з вільною, мішкуватою, з нерівним, лопатеподібним краєм.

Опеньок сірчано-жовтий несправжній: колір пластинок сірчано-жовті, згодом зеленувато-коричневий. М'якуш сірчано-жовтий. Спорова маса коричнева. Спори гладенькі. Ніжка з кільцем, сірчано-жовта, темно-волокниста, порожня.

Волоконниця патуйяра, плютка: колір пластинок рожевий з часом коричнюватий, м’якуша – білий, згодом жовтуватий, на повітрі не змінюється, спорової маси - коричневий. Ніжка без кільця.

Гриби отруйні:

Мухомор білий смердючий: колір пластинок білий. М'якуша – білий, при розрізуванні колір не змінюється, з дуже неприємним запахом. Спорова маса біла. Спори кулясті, гладенькі. Ніжка циліндрична, з бульбою, волокниста, волокнисто-шерстиста, щільна, з тонким, волохатим, нестійким кільцем, яке швидко зникає, біля основи з вільною, мішечкоподібною, з нерівним краєм.

Мухомор червоний: колір пластинок білий. . М'якуша білий, у периферичному шарі тканини шапки жовтуватий без особливого запаху. Спорова маса біла. Спори широкоовальні. Ніжка циліндрична, з великою бульбою, щільна, пізніше з порожниною, гола з широким білим (по краю жовтим) кільцем, з прирослою у вигляді концентричних, бородавчастолускатих смуг.

Мухомор пантерний: колір пластинок білий. М'якуша білий, з неприємним запахом. Спорова маса біла. Спори еліпсоподібні, гладенькі. Ніжка циліндрична, внизу з складчастою бульбою, порожня, біла, тонковолокниста, з білим вузьким кільцем та з прирослою з вільним краєм.

Опеньок цегляно-червоний, несправжній: колір пластинок сірий, з часом буровато-зеленкуватий. М’якуша – сіро-жовта, спорова маса – коричнева. Ніжка з кільцем.

Печериця рудіюча отруйна: колір пластинок рожеві, з віком коричневі. М'якуша шапки білий, бруднувато-білий, м'якуша ніжки — біля основи жовтуватий із запахом карболової кислоти, у сухих плодових тілах сіруватий з легким фіолетовим відтінком, при розрізуванні на повітрі м'якуш ніжки жовтіє, а біля основи — оранжевіє. Спорова маса коричнева. Ніжка дорівнює діаметру шапки або коротша, порожня, кольору шапки, біля основи жовта, гладенька. Кільце вузьке, товсте, повисле, біле, по краю жовтувате, нестійке.

Ознаки причини отруєння:

? вживання отруйних грибів;

? неправильне приготування умов їстівних грибів;

? споживання старих або зіпсованих грибів;

? вживання грибів, що мають отруйних «двійників» або якщо вони зібрані у місцях захоронення токсичних речовин (поліетиленових пляшок, пакетів, залишків фарб, лаків, аерозолів, добрив, померлих тварин).

Симптоми отруєння: нудота; блювота; біль у животі; галюцинації; розлад або втрата свідомості; порушення дихання та серцевої діяльності; розлад шлунку; підвищення температури тіла.

Перша допомога при отруєнні грибами:

? Викличте "Швидку медичну допомогу".

? Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; нажміть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок).

? Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновлюючи тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.

? З'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.

ЗАПАМ′ЯТАЙТЕ!

? Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Багато залежить від своєчасного надання кваліфікованої допомоги потерпілому.

? Щоб уникнути небезпеки, краще купуйте сертифіковані гриби в магазині або зовсім виключіть їх з харчування. Без грибів можна прожити.

? Не впевнені, що знаєте гриб, - викиньте його, яким би апетитним на вигляд він не здавався.

? Ніколи не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах

? Якщо ж ви все-таки вирішили ризикнути своїм та своїх близьких здоров’ям та життям і поласувати дикорослими грибами, не полінуйтесь – навідайтесь до лісгоспу і покажіть свою «здобич» досвідченим спеціалістам-грибникам або зверніться до пункту перевірки грибів на міському ринку.

? Ні в якому разі не можна пробувати сирі гриби на смак, або довіряти опису запаху, типового для когось гриба. Він мінливий.

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ТА СВОЇХ РІДНИХ ВІД ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ, ДОТРИМУЙТЕСЯ ПРАВИЛ ЗБОРУ ТА ВЖИВАННЯ ГРИБІВ

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності

Вінницької області спільно з Департаментом цивільного захисту облдержадміністрації