22 лютого 2023 р. на Вінниччині, в межах проєкту «Digital Вінниччина: цифрові рішення для розвитку громад», відбувся онлайн-вебінар з цифрової трансформації, в ході якого представники 10-ти пілотних громад області разом із експертами визначали пріоритети цифровізації своїх громад, серед яких: Іллінецька міська територіальна громада, Ямпільська міська територіальна громада, Северинівська територіальна громада, Тростянецька селищна територіальна громада, Хмільницька територіальна громада, Дашівська територіальна громада, Тульчинська територіальна громада, Якушинецька територіальна громада, Гніванська територіальна громада, Могилів-Подільська міська територіальна громада.

Значимість даного проєкту полягає у здобутті навичок впровадження новітніх цифрових технологій в процеси управління, моніторингу та контролю щодо розвитку кожної із територій, що дасть змогу не тільки опанувати сучасні інструменти цифровізації, але й суттєво підвищити рівень взаємодії із громадськістю.

Вебінар розпочався із підходів до визначення пріоритетів і цілей на основі наявних даних. «Сьогодні практичну роботу вебінару ми розпочнемо із огляду прикладу готової та затвердженої програми інформатизації, а також визначимо що таке SWOT-аналіз і чому ми обираємо ті чи інші стратегічні та операційні цілі» - зазначив на початку зустрічі Юрій Войціцький, експерт проєкту з питань цифрової трансформації.

SWOT-аналіз - це потужний математичний інструмент, що є досить універсальним та може використовуватись у різних сферах. Він є простим та швидким, а також дозволяє виділити слабкі та сильні сторони, можливості та загрози для громад. Щоб ефективно і правильно застосувати даний математичний аналіз, необхідно наповнювати однаковою кількістю даних кожний із квадратів, тобто однакова кількість слабких, сильних сторін, а також однакова кількість можливостей та загроз.

В ході розробки цього аналізу представники громад звертались до дерева проблем, яке було створено раніше за допомогою інструменту «Mural», що дало можливість виявити перелік наявних проблем та структурувати їх за причинно-наслідковими зв’язками і виділити основні негативні фактори та знайти можливості для їх вирішення із урахуванням наявних ресурсів.

«Після визначення усіх цих факторів ми повинні перейти до методів їх оцінювання для виявлення подальших дій. Для цього варто використовувати можливості Excel, що суттєво допомагають виявити зв’язок того чи іншого фактора, порівнювати їх з іншим для ефективного вибору правильної стратегії» - пояснив Юрій Войціцький.

Під час вебінару кожна із територіальних громад мала змогу презентувати свій доробок SWOT-аналізу стану цифрового розвитку громади, досвід розробки такої математичної моделі, а також представити результати командної роботи з використанням інструменту My google maps.

Першими, хто поділився своїми напрацюваннями, були представники Могилів-Подільської міської територіальної громади, які розповіли про виявлені фактори SWOT-аналізу громади, у Google maps показали окреслені межі територіальної громади, відповідними іконками виділили адміністративний центр, кількість населення кожного із наших населених пунктів, а також точково вказали наявність інтернет-покриття та зони покриття мобільного зв’язку.

Наступними були Тростянецька територіальна громада і Тульчинська територіальна громада, які також поділились досвідом роботи у Google maps, а Іллінецька міська територіальна громада, Ямпільська міська територіальна громада, Северинівська територіальна громада, Хмільницька територіальна громада, Дашівська територіальна громада, Якушинецька територіальна громада і Гніванська територіальна громада поділились напрацюваннями щодо розробки цифрового профілю, над яким активно працюють на засіданнях робочих груп за підтримки експертів проєкту, вилучення факторів SWOT, а також доповіли про закінчення  роботи із картами, куди додають шари та умовні позначення, щоб кожна із програм інформатизації повністю відповідала заданим вимогам.

На вебінар було запрошено начальницю управління цифрової трансформації Вінницької обласної військової адміністрації Людмилу Попихач, яка розповіла про програму інформатизації Вінницької області, а також допомогла учасникам розібратись із виявленням найпоширеніших проблем, що виникають під час впровадження програм інформатизації та підвищення рівня обізнаності громадян із нею, вказавши на певні заходи, які можна додати в програми пілотних громад, і пояснила яким чином, і в які терміни відбувається процес погодження такої програми із Міністерством цифрової трансформації.

«Вся наша робота ґрунтується на чинному законодавстві і кожна із програм повинна складатись із певних розділів, а саме: паспорту, концепції, загальних положень, мети та пріоритетних напрямів, а також принципів виконання програми інформатизації та методів впливу на свою громаду.» - зазначила Людмила Попихач, начальниця управління цифрової трансформації Вінницької обласної військової адміністрації.

Із керівницею проєкту Оленою Поліщук представники 10-ти пілотних громад обговорили наступні завдання згідно сформованого календаря активностей та інші актуальні питання задля забезпечення подальшої ефективності в роботі кожної із громад.

Реалізація проєкту «Digital Вінниччина: цифрові рішення для розвитку громад» стала можливою завдяки підтримці Вінницької обласної військової адміністрації у партнерстві із Міністерством цифрової трансформації України та ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини», що фінансується швейцарсько-українською Програмою EGAP, що виконується Фондом Східна Європа.