Фото без описуШахрайство в Україні – явище не нове. Аферисти вдаються до всіх можливих способів, щоб видурити у довірливих громадян останню копійку. З початком повномасштабної війни для шахраїв відкрилося нове «вікно можливостей», через яке можна непогано поживитися.

Фейковий збір грошей

Збором коштів на потребу армії, територіальної оборони, переселенців й інших нужденних з першого дня повномасштабної війни почали займатися не лише офіційні структури чи благодійні фонди. У ці ряди стали також небайдужі громадяни, які мали змогу закуповувати та доставляти необхідні, часом дефіцитні речі. Проте активізувалися й шахраї.

Одна з показових історій сталася наприкінці квітня. Такий собі Дмитро Попов з Кропивницького опублікував у Facebook оголошення про те, що збирає гроші на мікроавтобус, який нібито необхідний для хлопців з полку «Азов», щоб «кожний поранений вчасно отримав медичну допомогу».

Зрозуміло, що всі кошти, які надходили на картку, Дмитро Попов просто привласнював. Утім, доволі швидко «фарт» закінчився, і шахраєві в кайданках довелося вибачатися на камеру. Зрозуміло, що жодного стосунку до «Азова» Дмитро Попов ніколи не мав.

 

Як уберегтися

Не перераховуйте гроші абикому. Це дуже просто, але від цього не менш дієво.

Якщо хочете фінансово допомогти армії, ви завжди можете скористатися офіційними каналами, яких на сьогодні немало. Finance.ua раніше публікував статтю з доступними варіантами.

Якщо ж ви плануєте переказати кошти конкретному волонтеру, то робіть це тільки в тому разі, якщо довіряєте людині. У разі особистого з нею знайомства, питання довіри, мабуть, не стоятиме. Якщо ні – проведіть невеличке дослідження:

  • пошукайте ім’я волонтера в ґуґлі;
  • попитайте знайомих, чи не знають вони цю людину, яку характеристику можуть їй дати;
  • погортайте сторінку волонтера в соцмережах, почитайте коментарі, зверніть увагу на попередні дописи про збір коштів – чи публікувалися по них звіти, адже відповідальні волонтери зазвичай їх публікують;
  • у разі збору коштів від імені тієї чи іншої організації не зайвим буде зв’язатися з цією організацією з уточненням, чи дійсно ця людина уповноважена збирати кошти. Але не забудьте також перевірити саму організацію в тому ж ґуґлі.

 

Евакуаційні перевезення

29 квітня співробітники Дарницької окружної прокуратури Києва повідомили про підозру 18-річному мешканцю Ворзеля у вчинені шахрайства в особливо великих розмірах.

Молодик під вигаданим жіночим ім’ям розмістив у Telegram оголошення про вивезення громадян до безпечніших місць.

«На оголошення відгукнувся чоловік, який хотів евакуювати з Києва хвору бабусю. Однак після здійснення ним передоплати, особа, яка обіцяла здійснити перевезення, зникла, не виконавши домовленостей», – повідомили в пресслужбі прокуратури.

Правоохоронці встановили особу шахрая та перевіряють його причетність до вчинення понад десяти аналогічних злочинів. Хлопцю загрожує від 3 до 8 років позбавлення волі.

 

Як уберегтися

Як і у випадку з фейковим збором грошей, не перераховуйте кошти, якщо не маєте цілковитої впевненості, куди вони підуть. Турбуючись про безпеку своїх рідних і близьких, люди готові віддати останнє, щоб уберегти їх. Саме на цьому почутті й грають шахраї, розміщуючи такі оголошення.

Евакуаційні рейси з небезпечних районів організовує держава. Вони безкоштовні. Також є багато небайдужих людей, які власним транспортом вивозять тих, хто цього потребує. Зазвичай вони гуртуються в тематичних спільнотах у соціальних мережах і передоплати не беруть.

Якщо й доведеться щось сплатити за послугу, наприклад, відшкодувати пальне, то тільки по факту, коли людину вивезуть.

Ми не можемо стверджувати, що всі, хто просять передоплату за евакуаційні перевезення, – обов’язково шахраї. Але наявність такої умови має насторожувати.

Не поспішайте переказувати гроші та спробуйте домовитися про фактичний розрахунок. Чесну людину це навряд чи злякає.

 

Оренда житла, якого не існує

Війна змусила мільйони українців кинути свої оселі та шукати прихистку деінде. Цим і користуються шахраї. Вони публікують оголошення про здачу житла в оренду у відносно безпечних регіонах країни (наприклад на заході України) та просять зацікавлених вислати передоплату на картку. Аферисти пояснюють необхідність передплати великим попитом, а внесена заздалегідь сума, мовляв, стане такою собі гарантією для обох сторін. Чим усе закінчується, думаємо, пояснювати не потрібно.

Як уберегтися

Як і в попередньому випадку, правило просте: не переказуйте гроші наперед. Будь-які розрахунки з орендодавцем мають відбуватися лише після того, як ви переконаєтесь, що квартира, по-перше, дійсно існує, по-друге, готова до заселення.

Ідеальний варіант – укласти письмову угоду про оренду. Якщо ж це неможливо, то:

  • у разі готівкового розрахунку, попросіть орендодавця написати розписку, що взяв у вас гроші;
  • під час переказу коштів з картки на картку зазначте призначення платежу: наприклад, «Оренда», або «Сплата за проживання за період…».

У разі виникнення якихось спірних питань, такі документи стануть вам у пригоді. Як мінімум, ви зможете довести, що сплатили певній особі визначену суму.

 

Фінансова допомога з фішингом

У перші дні повномасштабного вторгнення російської армії в Україну президент Володимир Зеленський оголосив про старт програми фінансової підтримки, у межах якої громадяни із зони бойових дій могли подати заявку на отримання 6500 грн.

І хоча заявки приймалися до 31 березня через застосунок «Дія», а гроші виплачувалися на спеціальні картки «єПідтримка», шахраям нічого не завадило наплодити фішингових сайтів, які виманюють карткові дані.

Ось приклад. Автор статті отримав в одному з месенджерів посилання, в заголовку якого йшлося про виплати для всіх жителів України. Підозру викликав не тільки заголовок, але й адреса ресурсу.

Розрахунок, мабуть, був на те, що не всі знають справжню адресу сайту ТСН. І зверніть увагу на дату – 7 квітня, тобто за тиждень після того, як приймання заявок на отримання 6500 грн уже був закритий.