Фото без опису

    Чи несуть обігрівачі серйозну небезпеку?

У періоди інтенсивного використання обігрівальних приладів небезпека виникнення пожеж набирає особливо загрозливих масштабів. У цей період загибель людей становить понад 70% загальної кількості протягом року. І не остання з причин цих смертей - саме обігрівальні прилади.

      Про які саме обігрівачі йдеться?

Асортимент широкий: тепловентилятори, масляні батареї, конвектори, інфрачервоні обігрівачі. Особлива група ризику - це саморобні обігрівачі.

      Чим небезпечні ті обігрівачі, які ми купуємо?

По-перше, не завжди ми купуємо якісні ліцензовані прилади. Через їхню вартість іноді наш вибір припадає на підробки. За дослідженнями ГП «Укрметртестстандарт» відомо, що лише один на три обігрівачі, що продають в Україні, зроблено якісно. Всі інші викликають в експертів сумніви у безпечності, оскільки виготовляють їх невідомо де, хто і як. По-друге, навіть дуже надійний і якісний обігрівач несе небезпеку, якщо власник не дотримує правил його експлуатації.

      Які причини найчастіше призводять до пожеж при використанні обігрівальних приладів?

Погана якість обігрівача може призвести до замикання проводки і виникнення пожежі, погасити яку дуже складно. ДСНС України наголошує, що кожна третя пожежа в квартирах відбувається через проблеми з обігрівальною технікою. Наступна причина - використання приладів практично в цілодобовому режимі або увімкнення їх у розетки разом з іншими потужними приладами, що призводить до перевантаження мережі. Потрібно стежити за справністю штепсельних з'єднань та електророзеток. Це залишення увімкнених обігрівальних приладів без нагляду, неналежне розташування та установка.

      Які вимоги до розташування нагрівальних приладів?

Їх необхідно встановити таким чином, щоб уникнути перекидання, на негорючій основі, крім того, та обмежити до них доступ дітей. Відстань від електроопалювальних приладів до горючих матеріалів і конструкцій має бути не меншою за 25 см, а краще, близько метра. Слід відрегулювати терморегулятор таким чином, щоб температура зовнішньої його поверхні у найбільш нагрітому місці не перевищувала 85°С. Також, прилади потрібно регулярно очищати від пилу.

     Чи є якісь категоричні заборони щодо розташування нагрівальних приладів?

Категорично заборонено встановлювати електронагрівальні прилади безпосередньо під розеткою, на шляхах пересування людей і домашніх тварин, близько до душу чи ванни. І особливо важливо, що не можна класти кабелі живлення на нагріті частини приладів або ховати під килим.

     Існує думка, що найбільш безпечний в роботі масляний обігрівач. Це так?

Звичайно ж, він безпечніший, ніж спіральні електронагрівачі, але тільки за умови правильної експлуатації. Наприклад, масляний обігрівач можна зберігати лише у вертикальному положенні, стежити, щоб діти його не перекинули. Треба контролювати справність терморегулятора і штекера. Не можна накривати його, використовуючи як сушку. 

     Які ще є тонкощі, про які варто знати?

Ще один нюанс - бажано уникати використання подовжувача. Це може бути причиною перегріву приладу і виникнення пожежі. І очевидний факт - не можна використовувати обігрівальні прилади в приміщеннях, де зберігають легкозаймисті речовини на зразок бензину, розчинників, фарби.

    Якими повинні бути наші дії, коли ми виявимо, що прилад несправний чи його стан викликає підозру?

Ремонтувати нагрівальні прилади повинні фахівці в сервісних центрах чи майстернях, тільки вони можуть не тільки відремонтувати, а й протестувати прилад. Залишаючи приміщення чи лягаючи спочивати, потурбуйтеся про те, щоб усі побутові обігрівальні прилади були вимкнені.

       Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Вінницької  області