Лептоспіроз - небезпечна (спільна для тварин та людей) інфекційна хвороба, спричинена збудником-бактерією Leptospira. Без лікування лептоспіроз може призвести до ураження нирок, печінки, менінгіту (запалення оболонок головного і спинного мозку) та смерті.

Тож, аби попередити випадки інфекційних захворювань на лептоспіроз, розкажемо кілька простих правил, як вберегтися від недуги!

Корова п'є воду з річки

Джерело інфекції  - мишоподібні гризуни, щурі, польові миші, землерийки. Де вони, там і мікроскопічні лептоспіри, що їх тварини виділяють з сечею. Відтак потенційно заразним стає все, де пробіг гризун: городня ділянка, підвал, трава чи пісок біля озера. Лептоспіри зберігають життєздатність у природних водоймах від 7-ми до 30-ти днів, у вологому ґрунті від 3-х до 9-ти місяців, у харчових продуктах – декілька днів.

У весняно – осінній періоди лептоспіри активізуються, і щоб підхопити їх, іноді досить торкнутися трави чи землі незахищеними руками (через дрібні ранки збудник легко потрапляє в організм), попити води з потічка чи навіть просто вмитися нею.

Крім того збудники можуть проникати в організм через слизові оболонки не лише порожнини рота, а очей і носа. Саме тому лептоспірозом може закінчитися пікнік на природі, робота на городній ділянці, прибирання підвалів та купання у водоймах .

Хворіють не лише люди. Велика рогата худоба, свині, собаки також вразливі до лептоспір. Збудник виділяється із сечею. І небезпечно, що від тварин може заразитися й господар. 

Ознаки лептоспірозу: біль у м’язах, особливо литкових. Хвороба на початку може нагадувати застуду: підвищується температура тіла, з’являється загальна слабкість, нежить, сильний головний біль і люди  лікуються на свій розсуд. Утім чаями і пігулками від температури хворобі не завадити.

Остаточно визначитися з причиною нездужання, уже в перші ж дні  допоможе спеціальний аналіз крові.

Розрізняють жовтяничну та безжовтяничну форми лептоспірозу. Коли йдеться про жовтяничну форму, з перших днів хвороби відзначають пожовтіння шкіри з максимальним розвитком до 4-6-го дня. Подібно проявляється й вірусний гепатит А – хвороба брудних рук. Але лептоспіроз, на відміну від гепатиту А, набагато тяжка й підступна недуга. Якщо не вживати відповідних ліків, розвивається ураження печінки, нирок, серцево-судинної системи, легень. А успіх лікування залежить від раннього звернення хворих за медичною допомогою та вчасної діагностики. Тому госпіталізація хворих з лептоспірозом обов’язкова! 

Від людини до людини хвороба не передається, але доволі високий ризик одночасного зараження в тих, хто живе поряд і , відповідно, міг з’їсти ті ж заражені продукти, випити ту ж воду, тощо.

З метою профілактики лептоспірозу важливо проводити наступні заходи:

  • забезпечити благоустрій та належну очистку територій, помешкань, що зменшить середовище перебування та розмноження миловидних гризунів;
  • догляд за домашніми тваринами в спецвзутті та одязі, після чого ретельно мити руки з милом не менше 2-ох раз;
  • відпочивати та купатись у відведених для цього місцях, особливо уникати купання в стоячих водоймах, зарослих рослинністю;
  • проводити боротьбу з мишовидними гризунами за допомогою розкладки отруто приманок, які реалізуються через ветеринарні аптеки, застосовувати механічні ловушки тощо;
  • забезпечити гризунонепроникливість приміщень об’єктів торгівлі, громадського харчування, дитячих і підліткових, оздоровчих закладів, лікувально-профілактичних закладів;
  • при будь-якому недомаганні з клінікою гострого респіраторного захворювання, особливо в літньо-осінній період негайно звертайтесь за медичною допомогою. Лише кваліфікований медичний працівник зібравши анамнез, зможе відрізнити хворобу, своєчасно ідентифікувати лептоспір та правильно призначити лікування.

Не займайтеся самолікування, своєчасно розпочате лікування може врятувати життя Вам та Вашим близьким!

 Вінницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій  області