Ящур - це висококонтагіозне вірусне захворювання, яке призводить до загибелі  парнокопитних тварин. Хвороба вражає велику та дрібну рогату худобу, свиней та диких парнокопитних тварин. Має значний вплив на тваринництво та торгівлю. Фото без опису

Останній випадок ящуру в Україні був зареєстрований в 1988 році, а з 1992 року Україна має офіційний статус Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (заснованої як МЕБ) як країни вільної від вакцинації.  Фото без опису

На початку цього року ящур був зареєстрований в Німеччині. Держпродспоживслужба у відповідь на спалах швидко запровадила заходи, щоб не допустити занесення хвороби на територію України. Це заборона на ввезення живих тварин, які сприйнятливі до вірусу та продукції від них, крім того заборона ввезення репродуктивного матеріалу. 

В березні 2025 було зареєстровано спалахи ящуру в Угорщині та Словаччині.

Держпродспоживслужба на всіх рівнях терміново застосовує заходи, щоб не допустити занесення захворювання.  Фото без описуФото без опису

Із Угорщини та Словаччини також заборонено ввезення сприйнятливих тварин,  продуктів та сировини тваринного походження, репродуктивного матеріалу. 

У Закарпатській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях посилили контроль за клінічним станом та транспортуванням (переміщенням) сприйнятливих до захворювання видів тварин. 

Одним із ключових запобіжних заходів стало запровадження заборони на випас парнокопитних тварин у 10-кілометровій зоні вздовж кордону з ЄС. Це стосується великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, буйволів та інших тварин, які сприйнятливі до вірусу. 

На кордоні передбачено посилення заходів контролю з міжрегіональних головних управлінь Держпродспоживслужби на державному кордоні, зокрема: 

  • забезпечення пропуску пасажирів та екіпажів транспортів через дезінфікуючі килимки; 
  • проведення дезінфекції транспортних засобів на пунктах пропуску; 
  • забезпечення виконання заборони на ввезення продуктів тваринного походження, в тому числі в ручній поклажі та багажі громадян. 

Наразі – кожен повинен посилити увагу.  

 Особливо зараз у весняний період, так як сприятливими умовами для збереження та поширення вірусу в навколишньому середовищі є низька температура та підвищена вологість. 

Передача та поширення 

Вірус ящуру міститься у всіх виділеннях і секретах інфікованих тварин. Зокрема, ці тварини видихають велику кількість аерозольного вірусу, який може інфікувати інших тварин. Вірус може бути присутнім у молоці та спермі за 4 дні, до появи клінічних ознак хвороби.

Серед клінічних ознак ящуру – везикули та ураження ротової порожнини, вимені, кінцівок, а також слиновиділення, кульгавість, знижена молочна продуктивність, лихоманка тощо. 

Тяжкість спалаху ящуру пов'язана з легкістю, з якою вірус може поширюватися будь-яким або всіма перерахованими нижче шляхами:  

  • інфіковані тварини  
  • заражені загони/будівлі або заражені транспортні засоби для перевезення тварин; 
  • заражені матеріали, такі як сіно, корм, вода, молоко або біологічні рідини;  
  • забруднений одяг, взуття або обладнання;  
  • інфіковане вірусом м'ясо або інші продукти тваринного походження;  
  • інфіковані аерозолі (поширення вірусу через повітряні потоки).  

Тварини, які одужали від інфекції, іноді можуть бути носіями вірусу і спричиняти нові спалахи хвороби.  

Наслідки захворювання 

  • Економічні збитки у галузі тваринництва на внутрішньому ринку України 
  • Зменшення експортних можливостей для такої продукції: молоко та молочні продукти, м'ясо сприйнятливих  тварин 

 Просимо власників тварин бути особливо уважними і здійснювати відповідні заходи згідно Інструкції щодо профілактики та ліквідації захворювання тварин на ящур, затвердженої наказом Мінагрополітики від 07.08.2017 № 431.

У разі підозри щодо наявності хвороби у свійських тварин необхідно негайно повідомити Вінницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області та  Тиврівський відділ Вінницької районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою:

Вінницький район, с-ще Тиврів, вул. Незалежності, 17 телефон 0432-65-73-27