З 1 липня поточного року стартував другий етап приведення тарифу на розподіл газу до економічно обгрунтованого рівня. Зростання склало 8% замість обіцяних 20%. Це викликало хвилю суперечок та хвилювань. Однак, чи вартий рівень зростання тарифу такого обурення, можна судити за цифрами в середніх платіжках споживачів.

Фото без опису

Згідно грудневого рішення НКРЕКП очікувалося зростання тарифу на 20%. Для «Вінницягаз» - з 1,07 грн. до 1,31 грн. за м куб в місяць. Це дозволило б газорозподільним компаніям розрахуватися з боргами та нарешті працювати без збитків. Однак, 24 червня Державний регулятор зменшив розмір тарифів для 44 газорозподільних компаній на 12% від запланованого. Відтак, з 1 липня тариф на розподіл газу для АТ «Вінницягаз» становить 1,16 грн. за м куб. в місяць (з урахуванням ПДВ).

Фото без опису

Своє рішення НКРЕКП обгрунтовує зменшенням вартості газу, що є складовою тарифу на доставку. Цей газ оператори ГРМ закупляють для ВТВ (виробничо-технологічних втрат). Втім, явище зниженння ціни на ринку було тимчасовим. Уже в липні НАК «Нафтогаз України» підвищив ціну газу для промислових споживачів одразу на 10% і до кінця року очікується подальше зростання вартості газу. Таким чином Меморандум з МВФ в частині приведення тарифів на розподіл газу до повного відшкодування витрат поки що залишається не виконаним.

Фото без опису

«Скорочення Державним регулятором з 1 липня 2020 р. тарифів на розподіл газу не дозволить АТ «Вінницягаз» та іншим Операторам ГРМ покрити фактичні витрати на надання послуги навіть при збереженні діючих цін на газ. Це не дозволить погасити в повному обсязі існуючі збитки та потягне нові. Зокрема, за придбання технологічного газу. Замість того, щоб прозоро купувати газ на біржі, компанії користуватимуться послугою балансування. А це – залежність від цінової кон'юнктури на газовому ринку, що особливо не прийнятно в осінньо-зимовий період.» - говорить фінансовий директор АТ «Вінницягаз» Сергій Кібітлевський

Підвищення тарифу, хоч і таке незначне, спричинило багато суперечок та спекуляцій з боку ЗМІ, політиків та експертів. Щоб розібратися, варто глянути цифри.

Для прикладу, візьмемо три найпоширеніших типи споживачів газу: з газовою плитою, з плитою та колонкою, а також з котлом автономного опалення. Пропонуємо порівняти середню платіжку за доставку газу у кожної з таких категорій споживачів.

Як бачимо, споживач, який використовує газ лише для приготування їжі, при середньому місячному споживанні газу 9 м3, з липня сплачуватиме за доставку 10,5 грн. в місяць. Для цієї категорії споживачів зростання складе всього 90 копійок на місяць.

Другий тип споживання - квартири з плитою і колонкою. Такі домогосподарства споживають близько 257 кубометрів на рік або 21 м3в місяць. Щомісяця квитанція за доставку газу у таких споживачів складе 24,36 грн замість 22,47 грн. Зростання – 1,89 грн. на місяць.

Третій тип домогосподарства, - домогосподарства з автономним опаленням. В середньому використовують 1036 м3 газу. Для них щомісячний платіж складатиме 99,76 гривень і збільшиться на 7,74 грн. на місяць.

Як бачимо, середній чек за доставку газу поступається платі за мобільний зв’язок чи кабельне телебачення, а то й чашці кави. Чи до порівняння тут ціна безпечного 24/7 розподілу газу півмільйона клієнтів Вінниччини газовими мережами протяжністю понад 17 тис. км.

Нагадуємо, що плата за доставку газу має здійснюватися до 20 числа місяця, в якому надається послуга. Наприклад, за липень – до 20 липня.

Довідка. Регіональна Газова Компанія – сервісна компанія, яка розробляє інноваційні та комплексні рішення для енергетичного сектору, спрямовані на підвищення якості клієнтського обслуговування, модернізацію галузі та впровадження європейських стандартів роботи операторів ГРМ. Під брендом РГК працює 20 газорозподільних компаній, в яких зайняті 38 тисяч фахівців. Вони обслуговують 250 тис. км газопроводів та понад 8 млн. споживачів газу.

За додатковою інформацією звертатися до

Начальника управління зовнішніх комунікацій

Логінової Лариси Григорівни

+38 0432 27 80 92, +38 067 433 22 89