Верховна Рада прийняла законопроект під час позачергового пленарного засідання парламенту 30 березня, яке транслювалося на офіційному YouTube-каналі Верховної Ради, яким електронні паспорти прирівнюються до паперових. Це означає, що біометричний закордонний паспорт або ID-карта в «Дії» з 23 серпня 2021 року на законодавчому рівні стануть повним аналогом паперового або пластикового документів.

Відтак, цифрові паспорти буде можливо пред’являти на території України для посвідчення особи та підтвердження громадянства, крім випадків перетинання державного кордону, в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.

Крім того, цифрові паспорти можна використовувати для отримання відправлень на пошті, для підтвердження віку в супермаркетах, у банках – для підтвердження особи та здійснення касових операцій, а також для відкриття банківського рахунку онлайн. З цифровими паспортами також можна подорожувати Україною літаком і потягом, заселятися в готель тощо.

А вже з вересня 2021 року Україна розпочне входження у режим «без паперу». Це означає, що державні органи не матимуть права вимагати паперові документи, якщо необхідна інформація вже є у реєстрах.

Як перевірити дійсність цифрових паспортів за допомогою застосунку Дія?

Документи в застосунку запроваджуються за принципом people-to-people. Тобто кожен може самостійно перевірити дійсність цифрового документа.

• У застосунку є зчитувач, яким можна просканувати QR-код іншого користувача Дії.
  • Натисніть на іконку зчитувача у правому верхньому кутку.
  • Наведіть камеру смартфона на QR – паспорт перевіриться автоматично. Застосунок сповістить вас про результат перевірки.
  • Переконайтесь, що ви підключені до інтернету, інакше коди для перевірки не згенеруються.

Підтвердження особи

• Пред’явіть цифровий паспорт із фото у Дії.
  • Натисніть на нього, щоб побачити QR/штрих-коди.
  •  Коди можна зчитати сканером чи планшетом.
  • При підтвердженні особи з Дією ваші персональні дані не передаються.

Як поділитися копією паспорта в Дії?

• Відкрийте паспорт у Дії.
  • Натисніть на нього, щоб з’явився зворотній бік зі QR/штрих-кодами.
  • Надайте штрих-код менеджеру для сканування.
  • Ви побачите сповіщення про підтвердження запиту, підтвердіть його.
  • Застосунок сформує цифрову копію паспорта з е-підписом Дії та передасть до системи запитувача.

Зауважте, що паспорти-книжечки зразка 1994 року та не біометричні закордонні паспорти не відображаються в Дії й ви не можете ділитися їхніми копіями. Але ви можете оформити ID-картку незалежно від місця реєстрації. Цифрові ж документи автоматично підтягуються у Дію, тому їх не потрібно завантажувати туди окремо.

Також детальну інформацію щодо отримання безоплатної правової допомоги можна дізнатися, зателефонувавши за номером «гарячої лінії» системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів). За згаданою «гарячою лінією» можна отримати консультацію з правових питань, дізнатися інформацію щодо актуальних адрес центрів та з’ясувати інші питання функціонування системи надання безоплатної правової допомоги.

Вінницький місцевий центр з надання безоплатної
вторинної правової допомоги
21021, Україна, м. Вінниця, вул. Порика, 29