Культові споруди належать до об’єктів з масовим перебуванням людей а з урахуванням того, що у їх приміщеннях під час проведення богослужінь  перебуває велика кількість мало мобільних прихожан вони вимагають додаткової уваги з питань пожежної безпеки. Загалом в Україні налічується 17407 культових споруд, з них близько 3000 деревяних споруд – особливо пожежонебезпечних.

Особливостями пожежної небезпеки культових споруд є те, що в них використовується відкритий вогонь: свічки, факели, світильники тощо, крім цього, стародавні культові споруди переважно зведені з використанням дерев’яних матеріалів. Пожежі, що виникають у таких спорудах, є резонансними, завдають як матеріальних, так і великих духовних втрат державі та суспільству. В середньому, щороку виникає близько 20 пожеж в культових спорудах, зокрема в дерев’яних храмах історичної спадщини. Тільки за січень місяць 2022 року на території України зареєстровано три пожежі в культових споруда, а саме с. Коростів Лівської області, м. Констянтинівка Донецької області та с. Григорівка Київської області.

З метою профілактики та недопущення пожеж в культових спорудах та забезпечення пожежної та техногенної безпеки під  час проведення богослужіння працівниками відділу забезпечення заходів пожежно-профілактичної роботи у Вінницькому районі ЦЗД ГУДСНС України у Вінницькій області проведено аналіз культових споруд у відповідності до пожежної та техногенної безпеки.

В результаті проведеного аналізу встановлено, що відповідальними особами, настоятелями храмів проводиться певна робота, щодо покращення протипожежного захисту та не допущення пожеж на об’єктах, але поряд із тим існує цілий ряд недоліків та порушень правил пожежної безпеки, що можуть спричинити виникнення пожежі та знищенням пам’яток архітектури, нанесення великих матеріальних цінностей, а саме : не оброблено вогнезахисним розчином дерев’яні елементи колон,  стін, перекриття, огороджувальні конструкції,  сходи та марші сходових кліток, куполи, несучі конструкції хорів, тощо; приміщення всіх храмів не забезпечені автоматичною системою протипожежного захисту; територія та будівлі храмів не забезпеченні первинними засобами пожежогасіння, згідно норм; вогнегасники не встановлені відповідно вимогам правил пожежної безпеки в Україні; не в повній мірі приміщення храмів та територію забезпечено знаками безпеки; електроосвітлювальна мережа в приміщеннях не перевірена на опір ізоляції із складанням відповідного акту; дозволяється експлуатація тимчасових дільниць електромережі; відповідальними особами не пройдено навчання з питань пожежної безпеки та цивільного захисту;

Інформуючи про вище викладене, звертаємося до благочинних та настоятелів, слідкувати за станом пожежної безпеки культових споруд, а прихожанам дотримуватися встановленого протипожежного режиму під час Богослужінь.

При виникненні пожежі негайно телефонуйте за номером виклику Служби порятунку «101»!

Провідний фахівець відділу

забезпечення заходів

пожежно-профілактичної роботи

у Вінницькому районі ЦЗД